Let's talk about
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
HomeHome  Latest imagesLatest images  SearchSearch  RegisterRegister  Log inLog in  

 

 Mi-am dorit,s-a implinit!

Go down 
AuthorMessage
Astrid




Posts : 735
Join date : 2011-01-23

Mi-am dorit,s-a implinit! Empty
PostSubject: Mi-am dorit,s-a implinit!   Mi-am dorit,s-a implinit! Empty11/12/11, 09:54 pm

Desi majoritatea persoanelor cred ca sunt doar povesti si superstitii,minunile de Craciun chiar exista.Si una dintre persoanele care stiu cel mai bine asta e Maria,o adolescenta de 17 ani.
A crescut intr-o familie violenta,cu un tata betiv,care consuma toti banii din casa,care oricum erau putini,caci doar mama lucra,si nu avea un servici foarte bun.Mama Mariei cam tot timpul era plecata la servici,sau mai mergea prin vecini si facea curatenie o zi intreaga pentru o paine,sa aiba ce manca.
Saraca Maria,statea toata ziua acasa,impreuna cu tatal ei care toata ziua era beat si ii dadea ordine,o punea la curatenie,sa faca mancare,si cand ceva ii displacea,o batea.Maria,nu avea niciun sprijin.Pe mama ei mai niciodata nu o prindea acasa,deoarece toata ziua era plecata,si noaptea,cand venea acasa,ea deja dormea,si pleca inainte sa se trezeasca.
Viata ei se schimbase din momentul in care s-a intalnit cu noul ei vecin,Angelo,un baiat frumos,sincer,cu un an mai mare decat ea.Se indragostise din prima clipa de el,desi cam visa la o iubire imposibila,deoarece el era bogat,un baiat curat si provenea dintr-o familie normala.Ea in schimb provenea dintr-o familie "de tot rahatul" cum zicea ea,de multe ori era nespalata,neingrijita,cu parul valvoi si pielea ca o scoarta de copac.

Lucrurile au inceput sa se schimbe cu vreo saptamana inainte de Craciun.Intr-o seara,tatal fetei se intoarce beat crita de la carciuma,si ii ordona fetei sa ii faca de mancare.Saraca fata,tot ce ii putea face erau niste oua prajite,deoarece altceva nu avea in frigider.Tatal ei,nervos,simtindu-se jignit ca fata il servea cu oua a inceput sa o loveasca necontenit cu palmele peste fata,pana cand o dadea sangele.Intr-un moment de neatentie din partea tatalui ei,fata fugise afara,si se ascunse in casuta din copac,construita de ea,din spatele curtii,plangand intr-una.
Angelo,in momentul respectiv se afla in curte si o auzea plangand.
-Maria,ce ti s-a intamplat?
-De ce ti-ar pasa?
-Pai poate nu imi pasa prea mult,dar asta nu inseamna ca imi place sa te vad plangand.Spune-mi ce s-a intamplat,poate te pot ajuta.
-Imi poti schimba tatal?
-Asta nu...De ce intrebi asa ceva?
-Atunci taci,ca nu ma poti ajuta.
-Imi pare rau sincer.Hai coboara de acolo,si povesteste-mi.Vino la mine acasa,iti fac un ceai fierbinte sa te incalzesti,nu poti sta in frigul acesta.Te rog eu.
-Nu vreau.
-Maria,nu te-am intrebat.Te rog sa vii.
Maria intr-un final acceptase.Cand Angelo o vazuse plina de sange pe fata,ramase uimit.O luase la el in casa,ii curata sangele de pe fata si a servit-o cu un ceai fierbinte si niste prajiturele proaspat scoase din cuptor.In tot acest timp,Maria ii povestise viata tragica prin care trece.
-Nu prea stiu ce sa zic...E foarte urat ce ti se intampla.uite,ramai la mine peste noapte,nu te poti duce acasa in starea in care esti,si mai ales,in starea in care se afla tatal tau.
Vrand,nevrand,Maria acceptase.Facuse o baie fierbinte la Angelo,se aranjase putin cu trusa mamei sale,si cand iesi din baie,Angelo ramase uimit.Vedea cum,in spatele parului valvoi si a pielii murdare,se afla o fata incredibil de frumoasa,si parca nu ii venea a crede.


[partea a2a o pun mai tarziu]
Back to top Go down
Astrid




Posts : 735
Join date : 2011-01-23

Mi-am dorit,s-a implinit! Empty
PostSubject: Re: Mi-am dorit,s-a implinit!   Mi-am dorit,s-a implinit! Empty12/12/11, 08:34 pm

Angelo ii pregatise camera de oaspeti pentru a avea un somn cat mai linistit.
-Maria,ce ai zice ca inainte de somn sa ne uitam la un film amuzant ?
-Da,sunt de acord,spuse cu o voce suava.
S-au asezat in pat si,desi nu avea starea necesara,Maria radea necontenit la film.Intr-un moment mai palpitant,Angelo ii cuprinse soldurile si o privea adanc in ochi.Maria parea putin speriata,nu stia ce sa zica,ce reactie sa aiba.
-Esti foarte frumoasa!
-Aa..pai..s..h...ss...m..multumesc!,rosindu-se toata.
-Stii,niciodata nu am reusit sa te privesc asa cum esti cu adevarat.Esti o persoana nobila,inocenta,si mai ales,atat de frumoasa!Mi-ar placea sa fii prietena mea.
-Nu stiu..adica..da..nu stiu ce sa zic.Nu am avut niciodata un prieten.Nu stiu cum e.In plus,eu duc o viata grea si nu trebuie sa ma ai pe capul tau.
-Dar vreau sa te ajut,poti dormi la mine mai des,si in plus,nu conteaza daca nu ai mai avut un prieten,e de ajuns sa ma placi.
-Pai..incercam?
-Desigur.
A sarutat-o usor pe buze,ea simtindu-se minunat.
Restul zilelor le-au petrecut minunat.Cu doua zile inainte de Craciun,Maria vorbise cu mama ei si ii propuse sa se mute amandoua din locul acela.Cand mama acesteia il anunta pe tatal fetei ca vor pleca si il vor lasa singur,sa traiasca "linistit",se enervase foarte repede si a inceput sa o loveasca pe sotia lui,pana cand puse mana pe un cutit si o ranise atat de grav,incat aceasta murise.
Maria a fost martora la toata scena,si vazandu-i finalul,a fugit disperata la Angelo,povestind tot ce s-a intamplat.Acesta a chemat politia,si astfel tatal ei intrase la inchisoare,ceea ce o facea sa se simta mai linistita,chiar daca o durea putin,caci la urma urmei,tot tatal ei ramanea.
Dupa 2 zile,adica chiar in Ziua Ajunului,MAria,cu mare durere in suflet isi inmormantase mama.Era o durere cumplita,pe care nu si-o putea exprima,si delira intr-una si era speriata caci acum ramase singura pe lume.
-Ce ..ma...voi face??Ce...voi face??*zice intr-una printe suspine*
-Nu iti face griji,ii raspunde Angelo.Te voi tine langa mine,iti voi oferi tot ce ai nevoie,incepand cu dragoste...
-Stii,tot ce imi doresc e sa nu pleci niciodata de langa mine.Nu vreau altceva de Craciun,vreau doar sa ramai al meu.Intr-un timp asa de scurt,m-ai facut sa imi dau seama cate insemni pentru mine.Acum doar pe tine te mai am ...si daca te voi pierde,nu mai vreau sa stie nimeni nimic de mine..
-Nu vorbi asa cu mine!Normal ca voi avea grija de tine,micuta mea!


***Dupa 40 de ani
"Si intr-adevar,dragul meu Angelo s-a tinut de promisiune.Draga jurnalule,vreau sa Ii multumesc Lui Dumnezeu pentru ca mi l-a pus in cale.Cei 3 copii ai nostri sunt sanatosi,Doamne ajuta!Cei doi nepoti sunt si ei mai nazdravani.Sunt curioasa...cel de-al treilea care e pe drum...va fii fetita sau baiat??Abia astept sa le povestesc nepotilor ca daca iti doresti ceva cu adevarat de Craciun...se va implini.Trebuie doar sa crezi cu adevarat.Pentru ca dupa cum vezi,mi-am dorit,s-a implinit!"
Back to top Go down
 
Mi-am dorit,s-a implinit!
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Let's talk about :: Proba 1.-
Jump to: